Skip to content

11 Grant Way

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2001

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block141
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,184
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
28%
Improvement Value:$228,800
72%
Total Assessment$318,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,502+4.5%
2024$9,094-3.6%
2023$9,438+0.4%
2022$9,400-0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$295,000

From: MICHEL, JEPHTHE & MARY ANN

To: MASINO, NICOLE L

Sq Ft2,184DeedBook 2824, Page 182Recorded1/16/2018

Property Sale

SaleMulti
$240,990
DeedBook 1754, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 2001