Skip to content

254 Stonehenge Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1994

Last Sale Price
$305,500
Last Sale Date
Jan 24, 2018

Property Information

Block108
Lot25
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,188
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
30%
Improvement Value:$218,700
70%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,340+4.5%
2024$8,940-3.6%
2023$9,278+0.4%
2022$9,240-0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$305,500

From: JIMENEZ, R NKA MORGAN, R & K

To: WINTERS, MATTHEW R/MANN, SUSAN

Sq Ft2,188DeedBook 2828, Page 47Recorded1/26/2018

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 1387, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1994