Skip to content

167 Park Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1934

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Dec 21, 2015

Property Information

Block15
Lot15
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage966
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
58%
Improvement Value:$61,500
42%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,334+4.5%
2024$4,148-3.6%
2023$4,305+0.4%
2022$4,288-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000

From: CHRISTY, DANIEL H & BRENDA J

To: CURLEY, JUSTIN

Sq Ft966DeedBook 2658, Page 67Recorded12/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1934