Skip to content

17 North Third Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1949

Last Sale Date
Jan 8, 2012

Property Information

Block19
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,660
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,800
46%
Improvement Value:$103,000
54%
Total Assessment$190,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,699+4.5%
2024$5,455-3.6%
2023$5,661+0.4%
2022$5,638-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949