Skip to content

310 Park Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Mar 6, 2023

Property Information

Block19
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage840
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,900
58%
Improvement Value:$60,600
42%
Total Assessment$144,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,316+4.5%
2024$4,131-3.6%
2023$4,287+0.4%
2022$4,270-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900
Sq Ft840DeedBook 3336, Page 260Recorded3/28/2023

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 1861, Page 318

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1814, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1920