Skip to content

18 Aurora Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1872

Last Sale Price
$436,000
Last Sale Date
Sep 15, 2023

Property Information

Block23
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description2SBG2
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,624
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
32%
Improvement Value:$189,100
68%
Total Assessment$278,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,325+4.5%
2024$7,968+37.8%
2023$5,783+0.4%
2022$5,759-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$436,000
Sq Ft1,624DeedBook 3375, Page 265Recorded9/22/2023

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,624DeedBook 3299, Page 178Recorded10/3/2022

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,624DeedBook 3181, Page 192Recorded7/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1872