Skip to content

695 Belvidere Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1950
Other Exempt

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Aug 21, 2018

Property Information

Block25
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,106
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,100
36%
Improvement Value:$156,600
64%
Total Assessment$244,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$6,996-3.0%
2020$7,211-0.2%
2019$7,224+2.4%
2018$7,055+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

From: MCGUINNESS, ROSEMARY

To: LAUGHERY, GARY F & PATRICIA

Sq Ft2,106DeedBook 2890, Page 206Recorded8/29/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950