Skip to content

232 Aurora Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Date
Jul 7, 1986

Property Information

Block25
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,100
46%
Improvement Value:$102,800
54%
Total Assessment$190,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,702+4.5%
2024$5,458-3.6%
2023$5,664+0.4%
2022$5,641-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 975, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1950