Skip to content

1725 Belvidere Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Date
Dec 20, 2011

Property Information

Block2
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F;3GAR
Dwellings1
ZoningR3/2
Sq Footage1,744
Acreage2.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,400
40%
Improvement Value:$173,300
60%
Total Assessment$286,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,314+4.6%
2024$7,947-3.8%
2023$8,256+0.4%
2022$8,222-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960