Skip to content

1685 Belvidere Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block2
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR3/2
Sq Footage1,826
Acreage1.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,300
37%
Improvement Value:$176,400
63%
Total Assessment$279,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,355+4.5%
2024$7,997+13.5%
2023$7,044+0.4%
2022$7,015-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,826DeedBook 3181, Page 232Recorded7/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1950