Skip to content

6 Mountain View Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2014

Last Sale Price
$468,500
Last Sale Date
Feb 9, 2021

Property Information

Block2
Lot22.52
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page1.02

Building Details

Building Class18
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,586
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,600
25%
Improvement Value:$286,800
75%
Total Assessment$384,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,482+4.5%
2024$10,990-0.9%
2023$11,088+0.4%
2022$11,043-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$468,500
Sq Ft2,586DeedBook 3135, Page 13Recorded2/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$375,000

From: SCENIC RIDGE LOPATCONG, LLC

To: DESTEFANO, FREDERICK J & RISA G

DeedBook 2533, Page 96Recorded1/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$2,337,500
DeedBook 1878, Page 139