Skip to content

703 Guy Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block37
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,525
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
49%
Improvement Value:$90,000
51%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,272+4.5%
2024$5,046-3.6%
2023$5,237+0.4%
2022$5,216-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,525DeedBook 3424, Page 102Recorded5/10/2024

Property Built

Built

Year Built: 1960