Skip to content

711 Lynda Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2004

Property Information

Block38
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,081
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
54%
Improvement Value:$72,000
46%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,440+4.8%
2024$4,239-3.8%
2023$4,408+0.4%
2022$4,389-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 1423, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1960