Skip to content

302 South Fifth Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2014

Property Information

Block74
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,075
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
49%
Improvement Value:$79,400
51%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,651+4.5%
2024$4,451-3.6%
2023$4,620+0.4%
2022$4,601-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950