Skip to content

701 Lynda Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1958

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 17, 2023

Property Information

Block38
Lot15
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage925
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
56%
Improvement Value:$67,900
44%
Total Assessment$152,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,567+4.5%
2024$4,371+2.0%
2023$4,287+0.4%
2022$4,268-0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft925DeedBook 3325, Page 167Recorded2/6/2023

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 1614, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1958