Skip to content

623 Youngs Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 1996

Property Information

Block41
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage936
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
52%
Improvement Value:$77,700
48%
Total Assessment$163,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,884+4.5%
2024$4,674-3.6%
2023$4,851+0.4%
2022$4,831-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958