Skip to content

106 Rosehill Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 1994

Property Information

Block47
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage861
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
55%
Improvement Value:$70,500
45%
Total Assessment$155,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,645+4.5%
2024$4,446-3.6%
2023$4,614+0.4%
2022$4,595-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 1113, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1960