Skip to content

201 Rosehill Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 1994

Property Information

Block43
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,400
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
32%
Improvement Value:$189,200
68%
Total Assessment$279,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,349+4.5%
2024$7,991-3.6%
2023$8,293+0.4%
2022$8,259-0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960