Skip to content

309 Stelko Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1964

Last Sale Price
$209,900
Last Sale Date
Jun 21, 2006

Property Information

Block50
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage768
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
59%
Improvement Value:$60,500
41%
Total Assessment$146,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,361+4.5%
2024$4,174-3.6%
2023$4,332+0.4%
2022$4,314-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 2091, Page 183

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 1975, Page 246

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 1954, Page 218

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1690, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1964