Skip to content

304 Brakeley Avenue

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1956

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 8, 2024

Property Information

Block50
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage864
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
59%
Improvement Value:$58,200
41%
Total Assessment$142,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,256+4.5%
2024$4,074-3.6%
2023$4,228+0.4%
2022$4,211-0.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft864DeedBook 3424, Page 260Recorded5/13/2024

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft864DeedBook 3226, Page 189Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 1824, Page 10

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1195, Page 252

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 1119, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1956