Skip to content

206 Dana Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block65
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,100
55%
Improvement Value:$64,100
45%
Total Assessment$142,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,248+4.5%
2024$4,066-11.8%
2022$4,610-0.2%
2021$4,621+0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 3216, Page 230

Property Sale

SaleMulti
$180,000

From: ECKHARDT, BRUCE A & NANCY C

To: JESSAMINE, ANNUAL

Sq Ft945DeedBook 2909, Page 7Recorded11/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920