Skip to content

201 Edward Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Date
Nov 27, 2011

Property Information

Block65
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,334
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,400
41%
Improvement Value:$109,600
59%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,526+4.5%
2024$5,289-3.6%
2023$5,489+0.4%
2022$5,467-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960