Skip to content

318 South Third Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1945

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Apr 3, 1986

Property Information

Block66
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
44%
Improvement Value:$99,400
56%
Total Assessment$177,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,061+4.7%
2024$4,833-3.8%
2023$5,025+0.4%
2022$5,004-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 959, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1945