Skip to content

311 South Second Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2003

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Dec 11, 2007

Property Information

Block66
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class16
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,474
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
36%
Improvement Value:$136,600
64%
Total Assessment$212,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,359+4.5%
2024$6,087-3.6%
2023$6,317+0.4%
2022$6,291-0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 2186, Page 219

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 1924, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 1841, Page 141