Skip to content

417 South Third Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Jan 9, 2025

Property Information

Block72
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class16
Description1SDF
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,768
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,900
41%
Improvement Value:$119,000
59%
Total Assessment$201,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,031+4.5%
2024$5,772-3.6%
2023$5,990+0.4%
2022$5,966-0.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$252,000
Sq Ft1,768DeedBook 3478, Page 275Recorded1/30/2025

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 1732, Page 5

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 960, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1970