Skip to content

36 Buckeley Hill Drive

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1972

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
Feb 17, 2011

Property Information

Block106
Lot43
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,772
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
40%
Improvement Value:$136,100
60%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,778+4.5%
2024$6,487-3.6%
2023$6,732+0.4%
2022$6,705-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 2363, Page 130

Property Sale

Sale
$157,900
DeedBook 1504, Page 71

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1109, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1972