Skip to content

321 South Fourth Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1930

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 16, 2004

Property Information

Block74
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,130
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,100
33%
Improvement Value:$162,600
67%
Total Assessment$243,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,279+4.5%
2024$6,967-3.6%
2023$7,231+0.4%
2022$7,201-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 1965, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1930