Skip to content

500 Dana Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Date
Nov 16, 2016

Property Information

Block84
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F;1GAR
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,806
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,300
38%
Improvement Value:$146,200
62%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,755+4.7%
2024$6,454-3.8%
2023$6,708+0.4%
2022$6,679-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960