Skip to content

3 Autumn Ridge Lane

Phillipsburg, NJ 08865

Built 2002

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 20, 2004

Property Information

Block86
Lot80
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.14

Building Details

Building Class18
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,642
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,500
22%
Improvement Value:$358,400
78%
Total Assessment$457,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,677+4.5%
2024$13,091-3.6%
2023$13,586+0.4%
2022$13,531-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$440,000
DeedBook 1942, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$194,500
DeedBook 1286, Page 122