Skip to content

83 Pudding Stone Way

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1994

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block112
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page2.09

Building Details

Building Class17
Description2S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,602
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
26%
Improvement Value:$257,100
74%
Total Assessment$349,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,443+4.5%
2024$9,995-3.6%
2023$10,373+0.4%
2022$10,331-0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$445,000
Sq Ft2,602DeedBook 3194, Page 1Recorded9/8/2021

Property Sale

SaleMulti
$197,990
DeedBook 1389, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1994