Skip to content

841 Uniontown Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1920

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block88
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class15
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR3/2
Sq Footage672
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
57%
Improvement Value:$52,400
43%
Total Assessment$120,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,599+4.5%
2024$3,445-3.6%
2023$3,575+0.4%
2022$3,561-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft672DeedBook 3139, Page 207Recorded3/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920