Skip to content

851 Uniontown Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1960

Last Sale Price
$148,900
Last Sale Date
Dec 10, 2003

Property Information

Block88
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR3/2
Sq Footage750
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
50%
Improvement Value:$67,000
50%
Total Assessment$135,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,041+4.5%
2024$3,868-3.6%
2023$4,014+0.4%
2022$3,998-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$148,900
DeedBook 1904, Page 167

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 1374, Page 6

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1192, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1960