Skip to content

800 Uniontown Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1975

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 16, 2004

Property Information

Block90
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR3/2
Sq Footage1,050
Acreage4.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,300
51%
Improvement Value:$128,000
49%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,805+4.5%
2024$7,471-3.6%
2023$7,753+0.4%
2022$7,721-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 1908, Page 218

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 1574, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1975