Skip to content

6 Fox Farm Road

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jan 6, 2026

Property Information

Block90
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR3/2
Sq Footage1,230
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,300
49%
Improvement Value:$78,400
51%
Total Assessment$153,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,591+4.5%
2024$4,394-3.6%
2023$4,560+0.4%
2022$4,542-0.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,230DeedBook 3549, Page 192Recorded1/12/2026

Property Built

Built

Year Built: 1954