Skip to content

317 Jessamine Lane

Stewartsville, NJ 08886

Built 1994

Last Sale Price
$579,900
Last Sale Date
Feb 22, 2022

Property Information

Block93
Lot23.01
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR3/2
Sq Footage2,796
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
28%
Improvement Value:$256,200
72%
Total Assessment$355,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,610+4.5%
2024$10,155-3.6%
2023$10,539+0.4%
2022$10,496-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$579,900
Sq Ft2,796DeedBook 3244, Page 200Recorded3/7/2022

Property Sale

Sale
$364,000

From: MENENDEZ-MANJON, PEDRO IND & POA EL

To: SAVACOOL, JR, DONALD R & TRACY L

Sq Ft2,796DeedBook 2877, Page 102Recorded7/16/2018

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 2377, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1342, Page 316

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1142, Page 308