Skip to content

348 Liberty Road

Stewartsville, NJ 08886

Built 1955

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 7, 2017

Property Information

Block94
Lot13
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityLopatcong Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR3/2
Sq Footage1,410
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
50%
Improvement Value:$96,400
50%
Total Assessment$191,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,461+4.7%
2024$5,216-3.8%
2023$5,423+0.4%
2022$5,400-0.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,000

From: ROSSNAGLE, PATRICK & SUSAN

To: IMBODEN, SCOTT D & CHRISTINA

Sq Ft1,410DeedBook 2817, Page 269Recorded12/18/2017

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 2000, Page 1

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 1683, Page 158

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 1147, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1955