Skip to content

77 Belvidere Avenue

Oxford, NJ 07863

Built 1898

Owner
---
Last Sale Price
$346,000
Last Sale Date
Oct 28, 2025

Property Information

Block13
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,535
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,800
26%
Improvement Value:$139,400
74%
Total Assessment$188,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,122+8.6%
2024$8,399+4.6%
2023$8,027+2.2%
2022$7,852+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$346,000
Sq Ft1,535DeedBook 3538, Page 25Recorded11/14/2025

Property Sale

SaleMulti
$235,000

From: DEROBBIO, LUKE J & AMERICA

To: RIVERA, KAYLA M

Sq Ft1,535DeedBook 2867, Page 76Recorded6/13/2018

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 2226, Page 120

Property Sale

SaleMulti
$65,900
DeedBook 2084, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1898