Skip to content

16 Mt Pisgah Avenue

Oxford, NJ 07863

Built 1870

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 12, 2014

Property Information

Block22
Lot5
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,883
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
25%
Improvement Value:$128,600
75%
Total Assessment$172,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,347+8.6%
2024$7,685+4.6%
2023$7,344+2.2%
2022$7,184+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From: DEWOLF, JASON & TONINI, LIVIA

To: CARPENTER, WILLIAM/GORSKI, RACHAEL

Sq Ft1,883DeedBook 2540, Page 251Recorded3/14/2014

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2325, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1870