Skip to content

38 Washington Avenue

Oxford, NJ 07863

Built 1930

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
May 31, 2015

Property Information

Block2
Lot44
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage984
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
31%
Improvement Value:$94,300
69%
Total Assessment$136,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,636+8.6%
2024$6,110+4.6%
2023$5,839+2.2%
2022$5,711+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$142,000

From: MCCALL, KURT M & JENNA M

To: LERKE, RYAN/ATWELL, LAURA

Sq Ft984DeedBook 2616, Page 218Recorded6/10/2015

Property Sale

Sale
$93,900
DeedBook 2289, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1930