Skip to content

8 Allen Avenue

Oxford, NJ 07863

Built 1939

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Jan 20, 2022

Property Information

Block7
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningB
Sq Footage904
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
37%
Improvement Value:$40,200
63%
Total Assessment$63,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,092+8.6%
2024$2,847+4.6%
2023$2,721+2.2%
2022$2,662+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$138,000
Sq Ft904DeedBook 3234, Page 86Recorded1/24/2022

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 2363, Page 330

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 2172, Page 36

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2060, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1939