Skip to content

11 Oram'S Lane

Oxford, NJ 07863

Built 1890

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 29, 1988

Property Information

Block34
Lot52
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage---
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
22%
Improvement Value:$121,500
78%
Total Assessment$156,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,581+8.6%
2024$6,980+4.6%
2023$6,670+2.2%
2022$6,525+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1086, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1890