Skip to content

200 A-B Axford Avenue

Oxford, NJ 07863

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2019

Property Information

Block34
Lot59
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings2
ZoningR10
Sq Footage525
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
21%
Improvement Value:$152,800
79%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,374+8.6%
2024$8,631+4.6%
2023$8,249+2.2%
2022$8,069+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$95,000

From: IMPERIAL REALTY PARTNERSHIP LLP

To: PRUDEN, TIMOTHY L & KAREN

Sq Ft525DeedBook 2888, Page 282Recorded8/23/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$109,150
DeedBook 1828, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1948