Skip to content

15 Axford Avenue

Oxford, NJ 07863

Built 1890

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block38
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class45
Description2SF-X
Dwellings2
ZoningB
Sq Footage2,822
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
18%
Improvement Value:$153,700
82%
Total Assessment$187,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,098+8.6%
2024$8,377+4.6%
2023$8,005+2.2%
2022$7,831+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 2028, Page 134

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 1751, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1890