Skip to content

31 Academy Street

Oxford, NJ 07863

Built 1900

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Nov 12, 1999

Property Information

Block3
Lot32
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,155
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
36%
Improvement Value:$84,000
64%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,316+8.6%
2024$5,815+4.6%
2023$5,557+2.2%
2022$5,436+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1658, Page 251

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1300, Page 310

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1217, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1900