Skip to content

19 Academy Street

Oxford, NJ 07863

Built 1975

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 24, 2021

Property Information

Block3
Lot33
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityOxford Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,112
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,700
38%
Improvement Value:$78,400
62%
Total Assessment$126,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,112+8.6%
2024$5,628+9.7%
2023$5,128+2.3%
2022$5,011+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,112DeedBook 3236, Page 286Recorded2/3/2022

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 1100, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1975