Skip to content

369 N. Main Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1890

Last Sale Price
$52,500
Last Sale Date
Jan 23, 2015

Property Information

Block107
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,232
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
43%
Improvement Value:$27,900
57%
Total Assessment$49,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,241+8.3%
2024$2,069+3.0%
2023$2,008+0.8%
2022$1,993+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$52,500

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 2595, Page 94Recorded1/30/2015

Property Sale

Sale
$68,617
DeedBook 1797, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1890