Skip to content

359 N. Main Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1922

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Oct 13, 2016

Property Information

Block107
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,372
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,600
28%
Improvement Value:$44,900
72%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,841+8.3%
2024$2,623+3.0%
2023$2,546+0.8%
2022$2,526+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$42,000

From:

To:

Sq Ft1,372DeedBook 2719, Page 322Recorded10/28/2016

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 2068, Page 337

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 2031, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1922