Skip to content

336 Warren StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1964

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Mar 19, 2007

Property Information

Block1214
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1SFG3
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,600
31%
Improvement Value:$61,900
69%
Total Assessment$89,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,068+8.3%
2024$3,755+3.0%
2023$3,645+0.8%
2022$3,618+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 2142, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1964