Skip to content

350 Warren StreetPhillipsburg, NJ 08865

Built 1900

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Mar 16, 2015

Property Information

Block1214
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,236
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
32%
Improvement Value:$54,800
68%
Total Assessment$80,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,663+8.3%
2024$3,382+3.0%
2023$3,283+0.8%
2022$3,258+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 2602, Page 240Recorded3/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900