Skip to content

20 Wilson Street

Phillipsburg, NJ 08865

Built 1940

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block1309
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityPhillipsburg Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class27
Description3SFG1
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,410
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
37%
Improvement Value:$42,600
63%
Total Assessment$67,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,072+8.3%
2024$2,837+3.0%
2023$2,753+0.8%
2022$2,732+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,410DeedBook 3273, Page 184Recorded6/24/2022

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 2097, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1940